#

Co to jest chmura internetowa?

autor: Krzysztof Sobkowski

| 2020-05-21 13:53:04

Chmura internetowa to sieć połączonych ze sobą serwerów. Użytkownik posiadający dostęp do chmury, może na niej umieszczać swoje zdjęcia, filmy, dokumenty, programy,a nawet cały komputer z systemem. Firmy informatyczne sprzedają, lub udostępniają za darmo, chmurę internetową jako usługę, która polega na przechowywaniu różnorodnych plików użytkownika na swoich serwerach.

Jak działa chmura?

Chmura internetowa działa podobnie (ideologicznie) jak pendrive. Pamięć USB podłączamy do komputera, zgrywamy swoje pliki, odłączamy urządzenie i przechowujemy je w szufladzie biurka. 

Jak przechowywać dane w chmurze? Żeby wgrać pliki do chmury internetowej musimy się z nią połączyć przez połączenie internetowe. Chmura rozpoznaje użytkownika przez jego login i podanie odpowiedniego hasła. Po zalogowaniu możemy wgrać swoje pliki. To wszystko! Dostęp do danych mamy z każdego urządzenia, zarówno z komputera jak i z telefonu, nie musimy nosić ze sobą np. pendrive’a, żeby mieć dostęp do swoich plików

Na czym polega przechowywanie danych w chmurze?

Przechowywanie danych w chmurze polega na tym, że pliki zapisywane są na serwerze, do których użytkownik ma dostęp z urządzenia podłączonego do Internetu. Serwery pracujące jako chmury internetowe są umieszczane w specjalnych szafach serwerowych w serwerowni. Są włączone cały czas, pracują bez przerwy, dlatego w serwerowni muszą być utrzymywane specjalne warunki, np. musi być odpowiednia temperatura, aby serwery się nie przegrzewały. 

Serwerownia e-Pulpit24

Zazwyczaj do serwerowni mają dostęp tylko wybrani pracownicy, jest ona dodatkowo zabezpieczona przed włamaniem. Powinna posiadać dodatkowe źródło zasilania, aby w razie awarii nadal funkcjonować. Jesteś ciekawy, jak wygląda profesjonalna serwerownia oraz jej zabezpieczenia? Sprawdź serwerownie e-Pulpit24!

Rodzaje chmur internetowych.

Chmura internetowa, chmura obliczeniowa, chmura informatyczna, cloud computing – to nie rodzaje chmur, tylko nazwy tej samej usługi. Chmury dzielimy na:

  • chmury publiczne – najbardziej popularny rodzaj. Charakteryzuje się tym, że jeden usługodawca zapewnia dostęp do plików użytkownika przez Internet. Najpopularniejsze chmury publiczne należą do firmy Google, Microsoft i Amazon.
  • chmury prywatne – nie współdzielona, własna chmura dostępna w prywatnej sieci wewnętrznej. To najczęściej firmowe serwerownie.
  • chmury hybrydowe – łączą cechy chmur publicznych i prywatnych. To połączenie własnej serwerowni z szybką i wydajną chmurą zewnętrzną. 
  • chmury dedykowane/społecznościowe – charakteryzuje się tym, że operator chmury wyodrębnia kawałek swojego serwera do obsługi tylko i wyłącznie jednej firmy. Z tego rodzaju chmury korzystają specjalistyczne firmy i organizacje rządowe.
Łatwa, szybka i bezpieczna dostępność do chmury informatycznej to jej największa zaleta!

Zalety chmury internetowej:

  • bezpieczeństwo – nasze dane trzymane są w specjalnie zabezpieczonych serwerowniach. Większym prawdopodobieństwem jest, że złodziej ukradnie nam laptopa lub pendrive’a z danymi niż włamie się do naszej chmury.
  • dostępność – do naszej chmury możemy zalogować się z każdego miejsca i każdego urządzenia: telefonu, tabletu, laptopa, komputera stacjonarnego. 
  • Pojemność dyskowa. Na dysku komputera posiadamy ograniczoną ilość dostępnych gigabajtów. Pojemność chmury możemy dowolnie rozszerzać w zależności od potrzeb!
  • Wygodna współpraca. Na 1 dokumencie tekstowym lub arkuszu danych może pracować wiele użytkowników! 

Dane w chmurze czyli gdzie? Podsumujmy!

Co to jest chmura internetowa?

Chmura internetowa to jeden lub wiele serwerów, do których użytkownicy logują się swoim loginem i hasłem. Są 4 rodzaje chmur, najpopularniejsze to chmury publiczne od Google, Microsoft i Amazon. Przechowywanie danych w chmurze jest wygodne i bezpiecznie. Czy praca w chmurze jest dla Ciebie? Sprawdź, jak można pracować na komputerze w chmurze!