Opieka informatyczna w firmie – Bezpieczeństwo
autor: Krzysztof Sobkowski
| 2021-03-10 09:52:17
CZYM JEST OPIEKA INFORMATYCZNA?
Opieka informatyczna to inaczej outsourcing IT. Jest to nowoczesna strategia zarządzania w firmach, kiedy to zadania związane z informatyczną działalnością firmy oddaje się na zewnątrz. Dzięki temu firma może w całości skupić swoje środki oraz zasoby w całości w obszarach, które stanowią podstawę jej działania. Opieka Informatyczna pozwala przede wszystkim na optymalizację kosztów oraz efektywniejsze zarządzanie przedsiębiorstwem dlatego coraz więcej właścicieli firm decyduje się na takie rozwiązanie.
JAKIE DZIAŁANIA SĄ REALIZOWANE PODCZAS OPIEKI INFORMATYCZNEJ?
Podstawowa opieka informatyczna, którą świadczy chociażby nasza firma obejmuje m.in:
● Administrację serwerami oraz siecią komputerową obsługiwanej firmy,
● Tworzenie planu sieci informatycznej oraz pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu komputerowego dla klienta zgodnie z zadaniami jakie ma spełniać,
● Zarządzanie licencjami i sprzętem komputerowym,
● Prowadzenie dokumentacji,
● Dobór, sprzedaż odpowiedniego sprzętu oraz oprogramowania wraz z dostawą, montażem oraz konfiguracją,
● Wdrażanie nowych technologii telekomunikacyjnych oraz informatycznych,
● Automatyczne kopie bezpieczeństwa danych,
● Wdrażanie zabezpieczeń systemów, ustalanie reguł bezpieczeństwa,
● Dostawa niezbędnych materiałów eksploatacyjnych,
● Przeprowadzanie niezbędnych audytów informatycznych,
● Analiza oraz pomoc w obniżaniu kosztów,
● Naprawa oraz konserwacja sprzętów biurowych takich jak drukarki, komputery, serwery
● Zdalne administrowanie, audyt oprogramowania oraz zabezpieczeń,
● Wdrażanie programów magazynowych, finansowo-księgowych oraz CRM’ów
● Zarządzanie bazami danych,
● Prace elektryczne związane z IT,
● Montaż kamer bezpieczeństwa,
● Wdrażanie polityki bezpieczeństwa.
DLACZEGO WARTO ZDECYDOWAĆ SIĘ NA OPIEKĘ INFORMATYCZNĄ?
Opieka informatyczna przede wszystkim odciąża firmę z zadań związanych z bezpieczeństwem oraz strukturą informatyczną. Warto zdecydować się na zewnętrzny outsourcing IT z uwagi na:
● niskie koszty operacyjne,
● wysoką jakość usług,
● bezpieczeństwo danych,
● krótki czas wykonywanych usług,
● pełne wsparcie ze strony doświadczonych fachowców,
● dostęp do specjalistycznej wiedzy fachowców oraz nowoczesnych technologii,
Kluczową zaletą korzystania z usługi opieki informatycznej jest przede wszystkim oszczędność czasu i zasobów dzięki czemu firma może skupić się na swojej działalności bez konieczności zatrudniania informatyków bądź szukaniem rozwiązań w razie awarii. Nasza firma zajmuje się obsługą informatyczną wielu Bydgoskich firm jak i firm znajdujących się poza regionem. Korzystamy z rozwiązań pomocy zdalnej dzięki czemu przy drobnych awariach jesteśmy w stanie pomóc niemal natychmiast po zgłoszeniu usterki. Posiadamy własne serwerownie znajdującej się w zabezpieczonym centrum danych dlatego mamy stały dostęp do maszyn i nieustannie nadzorujemy prace serwerów oraz urządzeń sieciowych.
BEZPIECZEŃSTWO DANYCH W FIRMIE
Bezpieczeństwo danych w firmie to obecnie największy priorytet dla każdego przedsiębiorcy, który prowadzi swoją firmę. Warto, aby znać podstawowe zasady bezpieczeństwa. W kwestiach bezpieczeństwa danych w firmie najlepiej jest skorzystać z opieki informatycznej i wsparcia fachowców. Możemy jednak zabezpieczyć się podstawowymi sposobami, takimi jak:
1. Stosuj mocne hasła
Używanie mocnych i silnych haseł to oczywiście najprostsze zabezpieczenie jakie możemy zastosować, jednakże bardzo często jest ono lekceważone przez wiele osób. Silne hasło składa się z cyfr, małych oraz wielkich liter i znaków specjalnych. Warto pamiętać, aby unikać stosowania imion, dat urodzenia, nazwy firmy czy wyrazów słownikowych. Co najważniejsze i bardzo często pomijane – nie należy zapisywać hasła na karteczkach, a samo hasło należy zmieniać co kilka miesięcy i pod żadnym pozorem nie korzystać z tego samego hasła w dwóch miejscach!
2. Ochrona telefonu
Wydawać by się mogło, że telefon służbowy nie jest potencjalnym zagrożeniem wycieku danych. Nic bardziej mylnego! Obecnie wykonujemy coraz więcej operacji na naszych smartfonach. Wystarczy, że na swoim telefonie służbowym jesteś zalogowany do służbowej skrzynki pocztowej, a Twój telefon już posiada w sobie dane firmowe, których wyciek jest niepożądany. Warto zadbać o telefon i zainwestować w skuteczną aplikację antywirusową oraz ustawić hasło blokady.
3. Edukacja pracowników w zakresie zabezpieczenia danych firmowych
Jeśli posiadasz własną firmę pamiętaj, że niezwykle ważne jest, aby Twoi pracownicy zdawali sobie sprawę jak ważne jest zabezpieczenie firmowych danych. Poinformuj pracowników o konieczności ochrony danych. Pamiętaj, że sam nic nie zdziałasz. Przeszkol pracowników z zakresu bezpieczeństwa danych, oraz poinformuj o odpowiednich systemach zabezpieczeń oraz regularnej zmianie haseł. Warto zadbać zatem o wdrożenie odpowiednich zasad ochrony. Tworzenie zabezpieczeń informatycznych na własną rękę może być jednak czasochłonne lub, co gorsza, nieskuteczne. Dlatego lepiej powierzyć te zadania specjalistom.
4. Zabezpiecz pocztę elektroniczną
Skrzynka mailowa to jedno z głównych narzędzi jakie używa się podczas pracy biurowej i nie tylko. Jest to najbardziej narażone narzędzie na atak cyberprzestępców. Statystycznie dziewięć na dziesięć wirusów pochodzi z załączników , które są dołączane do wiadomość e-mail. Istotnym elementem zabezpieczającym Twoją skrzynkę pocztową jest program antywirusowy, jednakże zaawansowani cyberprzestępcy są w stanie obejść taki program i wykonać atak na pocztę elektroniczną. Warto więc wdrożyć w firmie procedurę sprawdzania stanu bezpieczeństwa komputera oraz uczulić pracowników na zwracanie uwagi na treści od nieznanych odbiorców, które wydają się potencjalnie niebezpieczne.Otwarcie nawet jednego, podejrzanego maila, może kosztować firmę godziny lub dni pracy nad odzyskaniem danych, nie wspominając już o kosztach finansowych, na które firma będzie narażona, gdy dane osobowe klientów wpadną w niepowołane ręce. Ważne jest także, aby wiadomości e-mail były szyfrowane. Szyfrowanie zapewnia, że tylko przeznaczona do tego osoba może przeglądać wiadomości e-mail. (info; szyfrowanie jest ciężkie do wdrożenia – komunikacja na np. kluczach PGP jest uciążliwa dla osób nieprzeszkolonych, w tym do odbiorców takiej poczty)
5. Bądź na bieżąco z taktykami jakie stosują cyberprzestępcy
Bycie na bieżąco z wszelkimi nowymi praktykami cyberprzestępców to jedna z lepszych rzeczy jakie możesz zrobić, aby chronić swoje dane. Pomimo tego, że w większości przypadków, podstawy bezpieczeństwa pozostają takie same, ważne jest, aby być świadomym specyfiki najbardziej oczekiwanych zagrożeń w danym momencie. Nieświadomość jest najczęstszą przyczyną naruszeń bezpieczeństwa. Warto być na bieżąco z komunikatami instytucji związanych z bezpieczeństwem.
JAK ZABEZPIECZYĆ DANE W FIRMIE
Bardzo często dochodzi w firmie do wycieków, kopii czy kradzieży danych. Firmy często padają ofiarą byłych lub obecnych pracowników, którzy mają dostęp do komputerów lub dokumentów zawierających ważne dane. Skuteczna ochrona danych firmowych rozpoczyna się od określenia procedur danych firmowych.
1) Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zdefiniować jakie informację w firmie są poufne i stanowią firmową tajemnice.
2) Drugim krokiem jest zastosowanie przepisów o ochronie tajemnicy przedsiębiorstwa oraz zawarcie uregulowań wewnętrznych wobec pracowników
3) Ostatnim etapem jest zabezpieczenie firmy poprzez wprowadzenie systemów bezpieczeństwa.
Jak wygląda dobry system bezpieczeństwa w firmie? Trzeba skupić się przede wszystkim na:
● stosowaniu zabezpieczeń komputerów (hasła, monitoring)
● ochrona przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem,
● zabezpieczenie wewnętrznej sieci informatycznej, oraz przesyłu danych
● unormowanie dostępu do konkretnych danych
Kluczowym elementem, który chroni przed utratą danych jest regularnie tworzenie kopii zapasowych, regularny backup pomoże w sytuacji gdy:
● komputer firmowy zostanie zniszczony lub zgubiony,
● pracownik, celowo lub przez niedopatrzenie, zmodyfikuje zawartość ważnych plików,
● nielojalny pracownik celowo wykradnie lub usunie dane,
● dane na komputerze firmowym zostaną zaszyfrowane przez złośliwe
oprogramowanie.
Sprawdź naszą prelekcję z opieki informatycznej, którą prezentowaliśmy podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2020!