#

Jak zacząć streamować?

autor: Krzysztof Sobkowski

| 2021-03-15 11:54:18

Jak zacząć streamować? 

Wbrew pozorom do przeprowadzenia transmisji w internecie nie jest potrzebna duża ilość sprzętu. Oczywiście żeby stream był bardziej profesjonalny w odbiorze na pewno trzeba się liczyć z większym nakładem sprzętowym, natomiast do zwykłej transmisji tak naprawdę wystarczy nam już sam telefon komórkowy. Najważniejszy w streamie jest dźwięk, który jest podstawowym medium przy tego typu rzeczach. Najpopularniejszym formatem dźwięku jest obecnie MP3. Kolejny po nim jest Vorbis, który ma trochę wyższe parametry, dzięki czemu dźwięk będzie w jeszcze lepszej jakości. Drugą bardzo ważną rzeczą w prowadzeniu transmisji na żywo jest obraz. Zawsze kompresowany jest do między innymi H.264, H.265 czy VP9. Można nagrywać oczywiście telefonem, kamerą lub innym sprzętem, który posiadasz. Połączenie obrazu i dźwięku zamykamy w tak zwanym kontenerze. Najczęściej są one w formacie MP4 lub FLV. Kolejnym potrzebnym elementem jest protokół. Głównie pracuje się na RTMP. Jest on jednym z najstarszych i najlepiej zweryfikowanych formatów z tej dziedziny i jest wykorzystywany na większości platform streamingowych. Coraz większa popularnośc zyskuje też WOWZ, RTSP, WebRTC czy SRT. 

Czego potrzebujesz aby zacząć streamować? 

Zanim zdecydujecie się na zrealizowanie swojej pierwszej transmisji online, warto skupić się na kwestii sprzętowej. Streamowanie jest już bardzo rozwinięte więc istotne jest, aby skompletować odpowiedni sprzęt, który zapewni dobrą jakość wideo i dźwięku. Oczywiście, dobry sprzęt jest bardzo pomocny, ale musisz również posiadać umiejętności w obsłudze sprzętu. Nie zapominajmy również o dobrym oświetleniu czy kompozycji.

Mikrofon podczas prowadzenia streamu wbrew pozorom to jeden z ważniejszych elementów, ważniejszych nawet niż kamera nagrywająca osobę streamującą. Słaba jakość audio może bardzo szybko odstraszyć potencjalnych widzów, dlatego warto zainwestować w dobry sprzęt. Zdecydowanie polecamy zaopatrzyć się w zewnętrzny mikrofon, ponieważ mikrofon dołączony do słuchawek niestety w większości przypadków nie ma wystarczającej jakości audio. Wśród polecanych mikrofonów są chociażby Blue Yeti, Blue Snowball czy Razer Seiren Elite. 

Tak naprawdę do tworzenia streamów internetowych wystarczy nam już kamera nawet z naszego telefonu komórkowego. Wbrew pozorom to nie obraz w naszej transmisji jest najważniejszy a dźwięk, tak więc na podstawowe potrzeby streamowania będzie on wystarczający. Jeśli natomiast chce się tworzyć bardziej zaawansowane treści to trzeba zaopatrzyć się w lepszy sprzęt, ale w zasadzie można użyć czegokolwiek w tym celu.

Komputer do streamingu 

Tutaj temat jest bardzo rozbieżny, tak naprawdę nie ma jasno określonych parametrów komputera, który jest idealny do streamów. Zasada jest prosta – taki jaki komputer posiadasz tak będzie działać Twój stream. Jeśli myślisz o streamingu np. z najnowszej gry Cyberpunk, musisz zaopatrzyć się w dobry i mocny komputer, który spełni wymagania gry, a dodatkowo uciągnie prowadzenie streama. Procesor komputerowy wykorzystywany jest również do obsługi streama, i to właśnie procesor gromadzi zarejestrowane dane gry, mikrofonu oraz kamery i tworzy transmisję, która wysyłana jest na konkretną platformę streamingową. Co za tym idzie, warto zaopatrzyć się w lepszy procesor, jeśli zauważysz, że Twój stream ma spadki wydajności bardzo możliwe, że jest to spowodowane zbyt dużym obciążeniem procesora. Sam procesor można odciążyć zaopatrzając się dodatkowo w kartę dedykowaną do streamingu. Tego typu sprzęt jest wygodny oraz w dużym stopniu odciąża procesor, a sama moc komputera jest wówczas całkowicie przeznaczona np. na streamowaną grę. Dedykowana karta nie jest obowiązkowa podczas streamingu z komputera, jednakże wymagana w momencie, kiedy chcemy streamować swoją rozgrywkę z innego źródła – na przykład konsoli. Takie urządzenia oferują firmy takie jak Avermedia, Razer, Blackmagic czy Elgato. 

Łącze internetowe 

Istotnym elementem na, który w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę jest łącze internetowe. Jest to niezwykle ważny element, który wpływa na szybkość przesyłu, a jednocześnie na jakość oraz płynność streamowanego obrazu. Dla przykładu – platforma Twitch zaleca 4Mb/s uploadu (czyli prędkości wysyłania) takie zalecenie wymaga zaopatrzenia się w ofertę internetową, która oferuje łącze 40 Mb/s.

Oprogramowania do streamingu 

OBS Studio

Evolve

XSplit

Platformy streamingowe

Youtube to jedna z najpopularniejszych platform na których można prowadzić stream. Również Facebook oraz Instagram są bardzo często używane w tym celu. Są to strony, na których bez problemu można transmitować. Będą idealne na sam początek, żeby zobaczyć jak to wszystko wygląda. Coraz większą popularność zdobywają też takie platformy jak Twitch i Vimeo. Do organizacji płatnych streamów polecamy platformę PPV BluStreamTV.

Sprawdź nasz wykład „Jak zacząć streamować?” podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2020.