#

Hackathon, czyli kuźnia informatycznych talentów

autor: Krzysztof Sobkowski

| 2020-11-05 07:59:22

Ciągły rozwój i współpraca, zwłaszcza lokalna, to główna idea przyświecająca Bydgoskiemu Klastrowi Informatycznemu, głównemu organizatorowi wydarzenia. Partnerstwo to zwiększona szansa na wyszukanie wyjątkowych rozwiązań oraz wsparcie w innowacyjnych projektach, które mają wpływ na nasze życie. Jednak przyszłość leży w rękach młodych i utalentowanych jednostek. Zwłaszcza informatyków, gdyż to właśnie internet zaczyna władnąć światem.

Stąd też czwarty rok z rzędu organizowany jest Hackathon. Wydarzenie ma na celu nie tylko integrację środowiska IT, ale również propagowanie dominującej w coraz większym stopniu dziedziny, jaką jest informatyka oraz wsparcie najzdolniejszych programistów.

Świat IT filarem rozwoju biznesu i gospodarki

BKI, czyli Bydgoski Klaster Informatyczny, od kilku już lat nawiązuje kontakty wśród podmiotów z wielu branż, które owocują współpracą w realizacji wspólnych działań biznesowych o szerokim zakresie. Prowadzone prace badawczo – rozwojowe wpływają na rozwój edukacji, wdrażanie innowacyjnych projektów, optymalizację warunków pracy, ale co najważniejsze, pozytywnie wpływają na promocję bydgoskiego regionu i lokalnych przedsiębiorstw.

źródło: https://www.facebook.com/bkiorgpl/photos/2060709917383609/

Chcąc obudzić drzemiący w utalentowanych informatykach potencjał, BKI wraz z lokalną społecznością świata IT organizuje właśnie Hackathon. To wydarzenie, podczas którego spotykają się nie tylko doświadczeni pasjonaci programowania, ale i młodzi informatycy, którzy dostają szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności.

Dla nich programowanie jest jak bułka z masłem

Hackathon odbędzie się w dniach 20 – 21 listopada. Pierwotnie zaplanowany był na wiosnę, jednak z powodu panującej pandemii wydarzenie przeniesiono na jesienny termin. Zamiast kampusu bydgoskiej Wyższej Szkoły Gospodarki jako gospodarza wydarzenia, zdecydowano się na formę zdalną.

Główną atrakcją Hackathonu jest 24 – godzinny turniej, podczas którego podzieleni na grupy uczestnicy muszą uporać się z postawionym przed nimi zadaniem, którym jest zaprogramowanie aplikacji. Każdego roku problematyka zadań jest tajemnicą, aż do chwili rozpoczęcia turnieju. Wiadome jest jednak, że każdy zespół otrzymuje inny do rozwiązania problem.

źródło: https://www.facebook.com/bkiorgpl/photos/2066030400184894/

Organizatorzy Hackathonu dobrze wiedzą, że talent może drzemać w każdym z nas, dlatego do turnieju zgłosić się może dosłownie każdy – nie ma limitu wieku ani narzuconego kierunkowego wykształcenia. Dla trzech pierwszych miejsc przewidziane są nagrody pieniężne. Ponadto uczestnicy spodziewać się mogą propozycji płatnego stażu lub nagród rzeczowych ufundowanych przez sponsorów.

Otwórz drzwi do swojej kariery

Wbrew pozorom, to jest takie proste. Wystarczy zarejestrować się na stronie wydarzenia www.bki.org.pl/hackathon/, wziąć udział w turnieju i pokazać, na co nas stać. Bardzo często osoby, które uczestniczyły w poprzednich edycjach Hackathonu otrzymywały propozycję pracy dla informatyków firmach, które gościły podczas wydarzenia, a w kolejnych edycjach były mentorami dla uczestników.

źródło: https://www.facebook.com/bkiorgpl/photos/2066030753518192/

Informatyka jest przyszłością świata, możemy śmiało wymówić to na głos. Jeśli więc znasz się na programowaniu i jeszcze nie zgłosiłeś się do tegorocznej edycji Hackathonu, zrób to teraz – zacznij lokalnie, by rozwijać się globalnie. To może być przełomowy moment dla Twojej przyszłej kariery.