Działamy lokalnie docieramy globalnie
Pomoc zdalna
Dyrektywa NIS2, przyjęta w 2023 roku, to aktualizacja pierwszego prawa UE dotyczącego cyberbezpieczeństwa z 2016 roku. Jej celem jest dostosowanie standardów bezpieczeństwa do nowych zagrożeń cyfrowych. Nowe przepisy obejmują szerszy zakres firm i wprowadzają klasyfikację jako kluczowe lub ważne. Nakładają też dodatkowe obowiązki, w tym związane z zarządzaniem ryzykiem i reagowaniem na incydenty.
To zbiór zasad i regulacji, mających zadbać o wysoki poziom bezpieczeństwa w kluczowych sektorach UE. Weszła w życie w styczniu 2023 roku, a firmy mają czas do października 2024 roku na wdrożenie nowych wymagań.
Zmiany obejmują szerszy zakres firm i likwidują podział na różne typy operatorów usług. Teraz firmy są klasyfikowane jako kluczowe lub ważne, uwzględniając średnie i większe przedsiębiorstwa.
Firmy kluczowe lub ważne powinny przeprowadzić audyt bezpieczeństwa, opracować Plan Ciągłości Działania i wdrożyć rozwiązania zarządzania ryzykiem i analizy bezpieczeństwa. Ważne jest także zabezpieczenie infrastruktury cyfrowej i świadome reagowanie na incydenty. Nasza firma oferuje wsparcie w dostosowaniu się do dyrektywy NIS2. Dostarczamy spersonalizowane rozwiązania dopasowane do potrzeb każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od branży czy obecnych zabezpieczeń.
Kluczowe branże, które do października 2024roku muszą przeprowadzić audyt cyberbezpieczeństwa zgodnie z wymogami dyrektywy NIS2 to:
Zgodnie z unijnymi regulacjami, konieczne jest podjęcie konkretnych kroków, aby dostosować się do nowych standardów i uniknąć konsekwencji związanych z ich naruszeniem. Przede wszystkim, należy przeprowadzić audyt systemu informacyjnego, który pozwoli na ocenę poziomu bezpieczeństwa oraz zgodności z nowymi wymaganiami NIS2, a także wskaże obszary wymagające ulepszeń.