#

Serwer VPS czy dedykowany – który wybrać?

autor: Krzysztof Sobkowski

| 2020-08-12 12:09:19

Wybór odpowiedniego rodzaju serwera jest jednym z istotniejszych wyzwań. Wśród popularnych rozwiązań wskazuje się wybór między serwerem VPS, a dedykowanym. Podpowiadamy czym się kierować, aby podjąć najlepszą możliwą decyzję!

Co to jest VPS?

VPS to skrót od angielskojęzycznego pojęcia Virtual Private Server, czyli w dosłownym tłumaczeniu: „wirtualny prywatny serwer”. Upraszczając, chodzi o taki serwer, który jest wirtualnie podzielony. Jedna, fizyczna maszyna może zawierać kilka różnych VPS, które są od siebie odizolowane. To rozwiązanie pod wieloma względami atrakcyjne, ponieważ serwer można konfigurować pod kątem bieżących potrzeb czy samodzielnie wyłączać.

Co to jest VPS?

Wśród zalet wymienia się też relatywnie niską cenę oraz atrakcyjną wydajność. Istotnym argumentem jest również względna łatwość obsługi, nawet dla mniej zaawansowanych specjalistów.

Zastanawiając się nad wyborem „VPS czy serwer dedykowany?”, na pierwszą opcję decydują się zazwyczaj administratorzy między innymi małych i średnich sklepów internetowych oraz stron powiązanych bazą danych.

Serwer dedykowany – co to?

Mówiąc krótko – serwer dedykowany to taki, którego nie współdzieli się z innymi użytkownikami. Cała maszyna jest do Twojej dyspozycji, a co za tym idzie – możesz w pełni dostosować jej parametry do indywidualnych potrzeb, nie martwiąc się o ograniczeniami mocy obliczeniowej czy kwestią systemu.

Serwer dedykowany jest trudny w obsłudze

Serwer dedykowany – z uwagi na swoją charakterystykę – jest droższy od VPS, a ponadto uznaje się go za trudniejszy w obsłudze. Z tego względu budzi zainteresowanie jedynie części administratorów. Należą do nich specjaliści odpowiedzialni za prowadzenie stron, które:

  • generują bardzo duży ruch,
  • posiadają rozbudowaną, skomplikowaną strukturę,
  • wyróżniają się dużą bazą użytkowników.

W swoistym pojedynku „Serwer VPS czy dedykowany” ten drugi rekomendujemy dużym sklepom internetowym czy firmom, które korzystają z rozbudowanych systemów.

VPS czy dedykowany – wybieraj serwer pod kątem potrzeb

Podsumowując, każdy administrator, który szuka serwera dla firmy, powinien uwzględnić wiele czynników, między innymi:

  • budżet, jakim dysponuje,
  • niezbędne parametry – między innymi: RAM, procesor, pamięć, system operacyjny,
  • własne umiejętności obsługi,
  • charakterystykę prowadzonych stron.
Dyski serwerowe.

Wybór powinien być w pierwszej kolejności opłacalny. Pamiętaj, że zależy od niego bezpieczeństwo i wydajność działania strony. Aby nie przeciążył jej zbyt intensywny ruch, wybierz serwer dedykowany. Przy mniejszych wymaganiach technologicznych i skromniejszym budżecie – VPS najzupełniej wystarczy.

Dostosuj serwer dedykowany do swoich potrzeb.

Jeżeli nadal nie wiesz, na co się zdecydować, skontaktuj się z naszym zespołem. Kompleksowo obsługujemy klientów reprezentujących różne branże, dlatego do każdej potrzeby podchodzimy w indywidualny sposób, między innymi jeśli chodzi o dobór adekwatnego serwera dedykowanego lub VPS. Przekonaj się, korzystanie z nowoczesnych, wydajnych i bezpiecznych technologii wcale nie oznacza zbyt wysokich kosztów.