#

Jak sprawdzić IP? Czym się różni adres IP lokalny od publicznego?

autor: Krzysztof Błaszkiewicz

| 2019-06-07 13:26:06

Twój adres IP:

34.239.158.223

Jak sprawdzić IP? Trudność w sprawdzeniu IP może wynikać z niezrozumienia różnicy pomiędzy IP lokalnym, a publicznym. Adres IP lokalny identyfikuje nasz komputer oraz inne urządzenia będące w sieci domowej lub firmowej, np. drukarkę czy skaner.


JAK SPRAWDZIĆ IP? CZYM SIĘ RÓŻNI ADRES IP LOKALNY OD PUBLICZNEGO (PIXABAY)

Zazwyczaj IP lokalne nadawane jest przez serwer DHCP, które obsługuje większość routerów. Dzięki temu nie musimy martwić się o samodzielne przydzielanie numerów IP w sieci wewnętrznej. Adresy publiczne również są nadawane przez naszego dostawcę internetu i służą identyfikacji komputera w internecie.

Jak sprawdzić IP komputera?

Aby sprawdzić IP komputera na starszych systemach Windows należy wejść w menu „Start” i wybrać opcję „Uruchom”. Otworzy się okno, w którym wpisujemy „cmd”. Uruchomiony zostanie wiersz poleceń, w którym wpisujemy „ipconfig” – po wciśnięciu entera pokaże nam się nam nasz adres IP opisany jako „IPv4 Address”.

Sprawdzanie IP na systemach Linux wygląda bardzo podobnie . Wystarczy wejść w Terminal, wpisać „ifconfig” i wyszukać informację „inet addr” przy kategorii eth0.

Jak sprawdzić swoje IP na systemie Windows 10?

Na nowszych systemach Windows (od Windows Vista aż do Windows 10) metoda jest jeszcze prostsza, ponieważ wystarczy kliknąć w wyszukiwarkę systemową i wyszukać „cmd”. Dalej postępujemy jak powyżej.

Jak sprawdzić IP przez panel karty sieciowej?

Kolejnym prostym sposobem na sprawdzenie adresu IP jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonce internetu po prawej stronie na pasku zadać i wybieramy „Otwórz Centrum sieci i udostępniania”. Następnie po lewej stronie wybieramy opcję „Zmień ustawienia karty sieciowej”, a potem wciskamy prawym przyciskiem myszy ikonkę „Połączenie lokalne”. Na samym dole zobaczymy opcję „Właściwości”, a w nich w zakładce „Sieć” znajdzie się „Protokół internetowy w wersji 4…”.

Dzięki tej metodzie możemy sprawdzić nasz stały, wewnętrzny adres IP. Jeżeli mamy zmienny adres IP, to wówczas zaznaczone będzie pole „Uzyskaj adres IP automatycznie”.

Jaki jest mój adres IP publiczny?

Publiczny adres IP najłatwiej sprawdzić przez odpowiednie strony interntowe. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać „Moje IP”, by znaleźć strony powiązane z tym tematem. Możemy wejść np. tutaj, a na stronie głównej od razu wyświetli się nasz publiczny adres IP. Warto pamiętać, że w ten sposób nie zobaczymy prywatnego numeru IP, ponieważ jest on niewidoczny na innych użytkowników internetu.

Mamy nadzieję, że udało nam się w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzić IP


Źródło:
gadzetomania.pl/60517,jak-sprawdzic-ip-czym-sie-rozni-adres-ip-lokalny-od-publicznego