#

Co to jest discord?

autor: Krzysztof Sobkowski

| 2021-02-24 11:09:13

Discord to bezpłatna aplikacja służąca do rozmów, pisania i komunikacji video. Początkowo był tylko popularny wśród graczy. Stosowany do czatu. Od kilku lat Discord wybierany jest przez znacznie szerszą grupę użytkowników w celach rozrywkowych i służbowych.

Instalacja Discorda na MAC-OS

Jak zainstalować Discorda na iPhonie lub MacBooku? Bardzo prosto!

1. Kliknij Pobierz teraz.

2. Otwórz Discord.dmg

3. Przeciągnij logo Discorda i przenieś je do folderu Aplikacje.

Instalacja Discorda na Windows

1. Kliknij Pobierz teraz.

2. Otwórz pobrany plik DiscordSetup.exe

Jak dołączyć na serwer?

Co to jest serwer?

Serwery pełnią rolę indywidualnych centrów komunikacyjnych podzielonych na dwie części: kanały tekstowe i kanały głosowe. 

Uruchom aplikację Discord (jeśli ją masz) lub zaloguj się za pomocą przeglądarki i Odrzuć stronę internetową.

Po wejściu na stronę główną Discord sprawdź lewy panel boczny. Zobaczysz kropkowany okrąg ze znakiem + w środku. Jeśli nigdy wcześniej nie dołączyłeś do serwera, będzie to jedyna opcja wymieniona poza logo Discord. Kliknij tę ikonę, aby wyświetlić wyskakujące okienko.

Masz dwie możliwości: Utwórz serwer lub Dołącz do serwera. Kliknij zielony kolor i Dołącz do serwera przycisk w prawym dolnym rogu.

Jeśli masz link do zaproszenia na serwer, możesz wkleić ten link i nacisnąć Dołącz.

A co jeśli link nie działa?

Wygaśnięcie: Link zaproszenia mógł wygasnąć. W takim przypadku skontaktuj się z właścicielem serwera i poproś o nowe zaproszenie.

Nieprawidłowy kod: możesz nie mieć prawidłowego kodu zaproszeniowego. Sprawdź swój kod i spróbuj ponownie. Pamiętaj, że w kodach zaproszeń jest różnorodność wielkości liter.

Ban: Możliwe, że zostałeś zbanowany na dołączenie do tego serwera. Bany są oparte na adresach IP, więc musisz skontaktować się z administratorami serwera i poprosić ich o cofnięcie wszystkich zakazów w ustawieniach serwera. Tylko dlatego, że usuwają Twoje imię i nazwisko, nie oznacza, że ​​zaproszenie zadziała.

Limit 100 serwerów: użytkownik nie może być członkiem więcej niż 100 serwerów. Jeśli jesteś na zbyt wielu serwerach, musisz opuścić jeden, zanim będziesz mógł dołączyć.

Jak utworzyć serwer na Discordzie?

Discord posiada swoją wersję przeglądarkową, ale najwygodniejsze i najefektywniejsze wydaje się korzystanie z wersji desktopowej. Załóżcie w platformie własne konto. Po tym etapie w aplikacji wyskoczy wam okno z zapytaniem, czy chcecie dołączyć do istniejącego serwera, czy utworzyć własny. Jeżeli zamiast wybrać opcję pozwalającą na utworzenie serwera zamknęliście to okienko, utworzyć serwer możecie klikając w duży plus widoczny po lewej stronie aplikacji, a następnie w „Stwórz serwer”.

Następny etap polega na wpisaniu w wyznaczonym miejscu, tak jak na screenie poniżej, nazwy serwera, wybranej przez Was. Poza tym, w tym samym menu możecie zmienić ikonę serwera, wybierając obrazek zapisany na Waszym dysku, a także wybrać region serwera. Do dyspozycji są Brazylia, Centralna Europa, Hong Kong, Indie, Japonia, Rosja, Singapur, Afryka Południowa, Sydney, Centralne Stany Zjednoczone, Wschodnie Stany Zjednoczone, Zachodnie Stany Zjednoczone oraz Południowe Stany Zjednoczone i Zachodnia Europa. Najlepiej rzecz jasna zdecydować się na serwer najbliższy naszemu miejscu zamieszkania – Europę Zachodnią lub Centralną.

Od razu po utworzeniu serwera możecie zaprosić do niego Waszych znajomych. Wystarczy, że wyślecie im link skopiowany z okienka, które wyskoczyło po powstaniu serwera, a które można również otworzyć, klikając prawym przyciskiem myszy na ikonę serwera i wybierając opcję „Zaproś osoby”.

Menu widoczne po lewej stronie okna Discorda pozwala na tworzenie dowolnej liczby kanałów głosowych i tekstowych i nadawanie im własnych nazw. Klikając na zębatkę przy nazwie kanału, możemy skonfigurować jego opcje. W menu możemy określić tekstowo temat, jakiemu będzie poświęcony dany kanał, przedziały czasowe, w jakich poszczególni użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, a także czy kanał ten przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Jeżeli klikniemy prawym przyciskiem myszy na ikonę serwera, zobaczymy opcję „Stwórz kategorię”. Po wybraniu jej, wyskoczy okienko pozwalające na wybranie nazwy nowej kategorii kanałów. Jeżeli zdecydujemy się na stworzenie kategorii, będziemy mogli przenieść do niej wybrane stworzone przez nas kanały, zgodnie z ustaloną przez nas tematyką.

Skonfigurować serwer, należy w Discordzie udać się do menu „Ustawienia”, klikając prawym przyciskiem myszy na ikonę serwera i wybierając „Ustawienia”. W dziale „Podgląd” możemy w dowolnej chwili zmienić nazwę serwera, jego ikonę oraz region, a także zdecydować, czy na serwerze powinien znajdować się kanał AFK, do którego automatycznie będą przenoszeni gracze nieaktywni przez wyznaczony czas. Ten sam dział umożliwia między innymi wyłączenie automatycznych wiadomości powitalnych dla nowych członków.

W dziale “Role” w „Ustawieniach” serwera możemy tworzyć wspomniane już role, które możemy przyznawać użytkownikom o różnej randze. Warto wspomnieć tutaj, że rola „Administrator” daje wszystkie uprawnienia poza tymi dostępnymi wyłącznie dla właściciela serwera. Administrator nie może na przykład serwera usunąć.

Dział Moderacja ustawień serwera na Discordzie pozwala na zdecydowanie, jacy użytkownicy mogą wysyłać wiadomości tekstowe na kanałach serwera i rozpoczynać rozmowy prywatne. Niski poziom weryfikacji wymaga potwierdzenia adresu e-mail konta Discorda, Średni wymaga dodatkowo rejestracji w Discordzie dłużej niż 5 minut, kolejny – członkostwa na serwerze przez dłużej niż 10 minut, a najwyższy potwierdzenia numeru telefonu na Discordzie.

Discord świetnie sprawdzi się do komunikacji głosowej, tekstowej i wideo. Jest to przede wszystkim bezpłatna aplikacja, na której możesz skontaktować się z kim zechcesz. Jest to ogromny plus więc jeśli nigdy nie słyszałeś o tej aplikacji, zachęcamy do jej założenia.